Specyficzne uwarunkowania w transporcie morskim
Zabezpieczenia ładunków na czas transportu drogą morską. Dowiedz się, o czym warto pamiętać przygotowując ładunek do transportu w kontenerze!
Często podpowiadamy naszym klientom, jak optymalizować pracę, aby ładunki przygotowywać szybko i z wykorzystaniem najbardziej ekonomicznych i ekologicznych zabezpieczeń. Ma to znaczenie szczególnie w kontekście niedługich tras, niewielkich odległości, na przykład w ramach transportu wewnątrzzakładowego. Dziś jednak kilka słów o transporcie morskim. Ta droga wymaga zdecydowanie więcej czasu, ale pozwala jednocześnie na nawiązywanie kontaktów biznesowych w krajach Azji czy Ameryki Południowej. W gronie naszych klientów coraz więcej firm, nawet niewielkich, otwiera się na możliwości takich współprac i przygotowuje swoje towary do transportu morskiego.
Charakterystyka transportu morskiego
Planując wysyłkę morską czy nawet oceaniczną, warto wziąć pod uwagę kilka specyficznych dla tego rodzaju transportu czynników. Są to między innymi:
- dłuższy czas potrzebny na transport drogą morską,
- warunki atmosferyczne na oceanie,
- nieprzewidziane okoliczności wynikające z dwóch poprzednich punktów,
- konieczność wykorzystania transportu multimodalnego.
Zabezpieczenia do transportu morskiego
Specjalne okoliczności wymagają specjalistycznych rozwiązań zabezpieczających. Zaczynając od końca, ładunek przygotowany z myślą o transporcie morskim, musi jakoś dojechać do portu. O tym, że przeładunki są newralgicznymi momentami w transporcie, pisaliśmy niejednokrotnie. Wysyłasz cały kontener? A może to kilka palet, które mają stanowić jedynie element w większej przestrzeni kontenera? Weź pod uwagę, że towar będzie prawdopodobnie transportowany drogą lądową, przeładowywany, a później wstawiany do kontenera (lub kontener ładowany na statek). Zadbaj o to, by nawet przy przechyleniach palety wszystko trzymało się stabilnie.
W grę wchodzą przekładki antypoślizgowe STABLER, opaski foliowe HOLDER oraz zabezpieczenia krawędzi w postaci kątowników tekturowych – profili L. To niezwykle skuteczne, a przy tym lekkie zabezpieczenia. Dzięki nim wymiernie zwiększysz poziom bezpieczeństwa ładunku paletowego w tych momentach, w których będzie przemieszczany.
Specyfika transportu morskiego
Warunki atmosferyczne panujące na morzu kojarzą się przede wszystkim z wilgocią, a tej skutecznie można zapobiegać, stosując kontenerowe pochłaniacze wilgoci. Te niewielkie paczki wypełnione specjalnie przygotowaną mieszanką chlorku wapnia i minerału ilastego mogą działać nieprzerwanie nawet przez 60 dni. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku opóźnień i wyjątkowo niesprzyjających warunków, na przykład sztormów.
W porównaniu do transportu drogowego (w obrębie Europy) czy międzykontynentalnego transportu lotniczego, ten morski jest zdecydowanie dłuższy. A ponieważ trzeba więcej czasu, potencjalna finalizacja transakcji jest również odsunięta w przyszłość. Najlepiej zatem móc sprzedać i nadać jednorazowo jak najwięcej towarów handlowych. Dlatego szczególnie w transporcie morskim zalecamy naszym klientom wykorzystywanie arkuszy transportowych slip sheets. To sposób na odzyskanie przestrzeni, ale i redukcja wagi załadunku – nawet o pół tony w skali kontenera. Co ważne, tekturowe arkusze są odporne na wilgoć, wolne od wirusów i pleśni. Nie wymagają fumigacji ani certyfikacji.