Jak przechowywać palety, aby zachować ich jakość
W magazynach duży nacisk kładzie się na to, by w możliwie najlepszych warunkach przechowywać towary handlowe. To słuszna postawa – natomiast warto tę troskę rozszerzyć również o materiały opakowaniowe i zabezpieczające. Należy dbać o nie z tych samych powodów – aby zachowywały swoje właściwości i były symbolem jakości naszych usług. Jak przechowywać palety? Oto kilka praktycznych porad.
Jak przechowywać palety – ważne czynniki
Konieczność wygospodarowania miejsca niezbędnego do przechowywania palet w magazynie może być sporym wyzwaniem. Szczególnie w małych firmach lub w sezonie, gdy każdy metr wypełniony jest tym, co faktycznie sprzedajemy. O czym pamiętać, wyznaczając przestrzeń do przechowywania palet?
- Miejsce takie powinno być suche i czyste.
- Palety nie mogą być w nim narażone na uszkodzenia mechaniczne lub działanie czynników atmosferycznych.
- Nie mogę również przeszkadzać w wykonywaniu standardowych czynności. Oznacza to, że osoby pracujące w magazynie nie powinny zmieniać wypracowanych procedur, aby musieć na przykład omijać składowane w konkretnym miejscu palety.
Najlepiej zatem, aby miały dedykowane miejsce w hali, były zawsze łatwo dostępne i nie przeszkadzały w codziennych zajęciach.
Jak przechowywać palety, by oszczędzić miejsce w magazynie
Wracając jeszcze na moment do kwestii miejsca, które trzeba wygospodarować, aby przechowywać palety. W Logispak polecamy palety eksportowe INKA. Na długiej liście ich zalet jest również to, że ułożone jedna na drugiej, są jak wytłoczki do jajek – wsuwają się jedna w drugą.
Pozwala to zaoszczędzić do 66% miejsca. Na jednym miejscu paletowym zmieścisz około 15 klasycznych palet drewnianych. Natomiast w przypadku INKI na takiej samej powierzchni ustawisz kilkadziesiąt lub nawet 200 palet (w zależności od typu i rozmiaru palety).
Jeśli miejsce jest jednym z ważniejszych kryteriów, zdecydowanie warto też rozważyć arkusze transportowe SLIP SHEETS. Dotyczy to przestrzeni zarówno w magazynie, jak i w kontenerach transportowych czy naczepach aut.
Jak przechowywać palety, by były długo użyteczne
Jeżeli palety są reużywane, koniecznie należy sprawdzić ich stan po każdym użyciu. W przypadku palet drewnianych głównym zagrożeniem są przede wszystkim ewentualne drzazgi, gwoździe lub zmurszałe fragmenty desek. Od tego, czy paleta jest w dobrym stanie zależy bezpieczeństwo nie tylko transportowanych towarów, ale również osób obsługujących załadunki i rozładunki.
W tej kwestii również rekomendujemy rezygnację z klasycznego typu palety. W zamian oferujemy naszym klientom wspomniane palety eksportowe INKA z drewna prasowanego lub palety tekturowe APPA. Te ostatnie są lekkie same w sobie, ale mają bardzo dużą nośność. Ich dodatkowym atutem jest to, że można je skomponować samemu wedle potrzeb (z blatów i stóp paletowych). A to również wpływa na przestrzeń niezbędną do ich magazynowania.
Jak przechowywać palety – podsumowanie
Bardzo istotnym elementem przechowywania jest przede wszystkim rozsądne gospodarowanie zasobami. Oznacza to, że stan magazynowy zabezpieczeń, w tym palet, warto kontrolować tak samo, jak monitorujemy stan tego, co na tych paletach wysyłamy.
Mogą w tym pomóc rutynowe procedury lub stały kontakt z dostawcą, który regularnie przypomni o możliwości zamówienia nowych palet. Ale to obowiązkiem osoby pracującej w magazynie jest zadbanie o wszystkie punkty wymienione powyżej. Czyli stworzenie takich warunków, w których palety będą bezpiecznie oczekiwały na użycie.
W tekście wymienione zostały dostępne w ofercie Logispak produkty:
- palety eksportowe INKA
- arkusze transportowe SLIP SHEETS
- palety tekturowe APPA
- stopy paletowe PALLRUN
Aby zoptymalizować przestrzeń w magazynie oraz usprawnić proces pracy nad przygotowywaniem ładunków do transportu, skontaktuj się z naszymi ekspertami i zapytaj o ofertę zabezpieczeń dla Twojej firmy! Szczegóły w zakładce KONTAKT.