Nośność palet

Waga palety euro (120x80 cm) to około 25 kg – zwykle w specyfikacjach podaje się nośność około 1000 kg do około 1500 kg. Jest to nośność dynamiczna, co oznacza, że ładunek ważący między 1 a 1,5 tony możemy załadować na paletę euro i bezpiecznie przewieźć. Paleta powinna wytrzymać całą drogę podczas transportu i rozładunku. Jednak występują jeszcze inne rodzaje nośności, które występują w specyfikacjach. Dlatego dziś kilka słów o tym, jak odczytywać takie informacje, i co one oznaczają dla nas w praktyce.

O czym należy pamiętać umieszczając ładunek na palecie na czas transportu

Przede wszystkim, żeby ładunek był dobrze zabezpieczony i poprawnie rozmieszczony. Układając towar na palecie, należy go ułożyć równo, uwzględniając wszystkie okoliczności, jakie mogą zajść podczas transportu. Ładunek musi być stabilny, dobrze przytwierdzony do palety, wystające elementy dobrze zabezpieczone i całość zabezpieczona tak, aby nie było dostępu do ładunku – szczególnie, jeśli transport realizuje firma zewnętrzna.

Nośność statyczna

Nie każda firma wykorzystuje palety do przewozu ładunków. Jeśli paleta przeznaczona jest do magazynowania towaru, można załadować na paletę więcej. Ile możemy dokładnie umieścić towaru, jeśli paleta stoi na podłodze i nie planujemy jej transportować (również w magazynie)? Tu należy w specyfikacji odnaleźć informację o nośności statycznej. Ten rodzaj nośności oznacza właśnie to, jaki tonaż towaru możemy bezpiecznie ułożyć na palecie, kiedy jest ona ustawiona w jednym miejscu. Ta waga jest najczęściej dużo większa, niż nośność dynamiczna.

Nawet w przypadku tego parametru pamiętajmy o poprawnym ułożeniu – towar musi być rozłożony równomiernie. Jeśli odbywa się ręczne podejmowanie towaru z palety (na przykład prowadzimy sklep internetowy i pracownicy kompletują zamówienia w magazynie) zadbajmy o to, aby towar był wybierany równomiernie na całej powierzchni palety a nie tylko z jednej strony – na przykład z przodu. Można to oczywiście ułatwić poprzez odpowiednie ustawienie palety i wygodny dostęp. Tu ważna uwaga – nie testujemy możliwości tonażowych palet w magazynie tylko układając na nich towar. Paleta wprawiona w ruch zachowuje się inaczej i może ulec zniszczeniu, na przykład pęknąć. Najbardziej wiarygodnym źródłem jest specyfikacja.

Nośność na regale

Na pewno rzadziej sprawdzana, ale warto o niej wspomnieć. To najczęściej parametr przybierający wartość pomiędzy nośnością statyczną a dynamiczną. Jeśli chcemy ustawić palety na regale, to właśnie takich informacji należy szukać w specyfikacji – lub nie przekraczać nośności statycznej. Głównie dlatego, że paleta jest ładowana za pomocą wózka widłowego, więc to przypomina zwyczajny załadunek lub podjęcie z rampy.

Nośność palet INKA

Palety z drewna prasowanego, które znajdują się w naszej ofercie, mają wysoką nośność i różne wymiary. Palety INKA z oznaczeniem S, czyli tak zwane wzmocnione, mogą pomieścić większy tonaż towaru niż „zwykłe” palety INKA. Warto wspomnieć, że palety INKA są praktycznie połowę lżejsze, niż klasyczna paleta euro, a jej nośność dynamiczna jest bliska tony. Zapraszamy do rozmów o paletach, ładunkach i planowaniu transportu. Nasi eksperci pomogą w doborze najodpowiedniejszych palet.