Jak przygotować ładunek paletowy do wysyłki?

Opakowania jednostkowe i parametry palety to nie wszystko, na co warto zwrócić uwagę, przygotowując ładunek do transportu. Warto pamiętać, że paleta będzie najprawdopodobniej przeładowywana z użyciem paleciaka i wózka widłowego – ładunek musi być stabilny. Wystarczy zastosowanie kilku zasad i wykorzystanie sprawdzonych rozwiązań, aby skutecznie zabezpieczyć towar na czas transportu.

Zabezpieczanie ładunku paletowego

  1. Przygotuj cały towar, który chcesz umieścić na palecie, sprawdź wagę i nośność palety, zaplanuj ułożenie towaru.
  2. Zacznij układać towar na palecie. Warto jako pierwszą położyć na palecie przekładkę antypoślizgową STABLER, która zwiększa stabilność całego ładunku – nawet, gdy paleta będzie znacznie przechylana.
  3. Ułóż odpowiednio towar na palecie, równomiernie, zoptymalizuj środek ciężkości.
  4. Towar nie powinien wystawać poza obrys palety [niektórzy operatorzy logistyczni w ogóle nie podejmują palety w takim przypadku, a najczęściej wiąże się to z dodatkową opłatą].
  5. Jeśli ładunek składa się z kilku części, zadbaj o wypełnienie wolnych przestrzeni. Rozwiązaniem jest włożenie poszczególnych elementów do kartonów. Wolne przestrzenie w kartonach wypełnisz chrupkami FILLPACK lub poduszkami SealedAir dostępnymi w naszej ofercie. Kartony przed przemieszaniem idealnie zabezpieczają przekładki antypoślizgowe STABLER i opaski HOLDER. Minimalizuj zużycie folii stretch, która zazwyczaj nadaje się do użycia jedynie raz.
  6. Ułóż towar i zabezpiecz go dokładnie na krawędziach. Znakomicie sprawdzą się tu kątowniki z tektury litej.
  7. Taśma do spinania ładunków pozwoli scalić poszczególne elementy ułożone na palecie, ale również przytwierdzić ładunek do palety. Listwa paletowa skróci czas pracy, ponieważ ułatwi przełożenie taśmy pod paletą – to tanie narzędzie, przydatne w każdym magazynie.
  8. Jeśli cały ładunek jest już odpowiednio ułożony na palecie, w widocznym miejscu przyklej dokumenty. Etykieta adresowa powinna zawierać komplet danych i z numerem telefonu do osoby, która jest odpowiedzialna za przyjęcie przesyłki – to zawsze pomaga kurierowi.

Przygotowanie ładunku do transportu

Choć początkowo powyższa procedura może wydawać się żmudna i zbyt rozbudowana, stosowana regularnie przynosi znakomite efekty. Aby skutecznie zabezpieczyć ładunek, wystarczy stosowanie tych kilku prostych zasad i niewielkiej ilości produktów zabezpieczających. Konsekwencja się opłaca – towar dociera do odbiorcy w nienaruszonym stanie, unikamy reklamacji i związanych z nią kosztów.

Oferta Logispak

Chcesz dowiedzieć się więcej o wspominanych powyżej produktach, poznać optymalne rozwiązania lub zapytać o najlepsze zabezpieczenia, nawet dla wymagających branż takich jak spożywcza? Zachęcamy do kontaktu: biuro@logispak.pl i tel. 94 365 27 07.