Jak najlepiej zabezpieczyć towar na palecie?

Sposobów zabezpieczania towaru na palecie jest dokładnie tyle, ile jest różnych rodzajów ładunków, jakie przychodzi nam na paletach transportować. Niezależnie od rodzaju i specyfiki przewożonych towarów, kierować należy się jedną złotą zasadą „tylko stabilizacja ładunku na palecie gwarantuje jego bezpieczeństwo”. Gdy mamy już stabilną paletę z transportowanym materiałem, pozostaje nam już tylko zadbać o jej bezpieczeństwo w ramach środka transportu, za co odpowiedzialność przejmują już za nas firmy transportowe. Koncentrując się jednak na naszej roli i stabilizacji palet, to w zależności od rodzaju ładunku, wspomnianą stabilność uzyskać możemy na kilka różnych sposobów.

Nawet dwie przekładki antypoślizgowe zwiększają bezpieczeństwo

Transportując jednorodne kartony, worki papierowe, elementy drewniane i wszelkie materiały o równych poziomych warstwach, rozważyć warto zastosowanie przekładek antypoślizgowych (wykonanych z papieru antypoślizgowego), których użycie między wszystkimi warstwami pozwala na przechylenie palety pod kątem przekraczającym 40 stopni! Choć w normalnych warunkach transportowych nie dochodzi do takich przechyłów, testy te jednak pozwalają na zbadanie pełnej funkcjonalności przekładek antypoślizgowych. W praktyce, nawet w przypadku wysokich palet z wieloma warstwami, wystarcza zastosowanie dwóch lub trzech przekładek antypoślizgowych, by zacznie poprawić stabilność ładunku i zwiększyć jego bezpieczeństwo.

Zawsze stawiaj na jakość

Kolejne sposoby stabilizacji palet, są już mniej innowacyjne i przez to znacznie popularniejsze. Tu jednak, jak wiadomo diabeł tkwi w szczegółach. Przy ich doborze pamiętać należy, że cena cudów nie czyni, a tanie materiały pomocnicze, służące do zabezpieczania ładunków okazać się mogą zupełnie nieskuteczne, a uzyskane oszczędności pozorne w obliczu kosztów reklamacji związanych z uszkodzeniami transportowanych dóbr. Dlatego decydując się na zakup taśm polipropylenowych (taśm PP) czy poliestrowych (taśm PET), kątowników z tektury litej czy folii stretch, zwracajmy baczną uwagę na ich jakość, pochodzenie, sposób przechowywania i parametry.